Čeká nás „výprodej“ vil u moře ve Španělsku?

Čeká nás „výprodej“ vil u moře ve Španělsku?

Květen 11, 2020

development marbella, investice costa del sol, nemovitosti a sluneční pobřeží, nemovitosti u moře, reality jižní španělsko, španělský trh s nemovitostmi,
0

Čeká nás „výprodej“ vil u moře ve Španělsku?


Současná nejistá doba s sebou nese řadu otázek tak nějak všeobecných. Témat do diskuse je celá řada a mezi nimi i jedno, které poslední týdny rezonuje i mezi našimi klienty a zájemci o investici do nemovitosti na Costa del Sol. Co bude s cenami nemovitostí?

Vysokou politiku necháme stranou, stejně na ni nemáme pražádný vliv a zaměříme se na to, čemu se věnujeme a k čemu máme tedy i co říci.

Na konstatování, že vše je jinak než před dvěma měsíci, není třeba využít služeb křišťálové koule. Na druhou stranu ovšem hned v začátku musím zklamat ty, kteří se domnívají, že „jen“ protože je teď koronavirová apokalypsa ve Španělsku v plném proudu, záhy koupí vilu o dvanácti ložnicích se soukromým chodníčkem do vln Středozemního moře za cenu kůlničky na dříví z dob předkrizových… Tak snadné to nebude.

Konkrétně u nás na Costa del Sol, speciálně v některých lokalitách, které mají po desetiletí stabilní a konsolidovaný trh s nemovitostmi v horní části segmentu trhu, je situace dost odlišná od přání mnohých. Výkyvy v poptávce jsou zcela cyklické, nic nového pod středomořským sluncem. Je třeba mít na mysli, že místní trh je zcela otevřený, mezinárodní všemi směry, a že si na něm vybírají tu svou vysněnou a ideální nemovitost u moře nebo při golfu investoři z celého světa. Ten celý svět vždy řeší něco. Momentálně je to krize, která vzešla z mezinárodně vyhlášené pandemie. V minulosti byly důvody jiné a jiné zase bez pochyb v budoucnu budou. Je zcela legitimní se domnívat, že u některých lokalit a jistého druhu nemovitostí, kde ceny byly na možném vrcholu začátkem roku 2020, dojde k určité korekci.

Už k ní dochází a vidíme, jak například u projektů především apartmánů, kde nabídka developerů byla velmi pestrá, dochází k velmi výjimečné situaci, tj., že developeři jsou ochotni o ceně jednat, či rovnou nabízejí slevy vůči publikovaným ceníkům. To zde rozhodně není zvykem (na rozdíl od zcela běžné licitace o cenu u nemovitostí z druhé ruky). Bude ovšem vždy záležet na konkrétních okolnostech. V případě developerů tím důvodem může být i banka, která jim projekt financuje, a potřebuje měsíčně jistá „čísla“, která teď při sebelepší vůli nejsou schopni plnit. Je zde velmi důležité být tzv. u zdroje informací, tj. mít při vyjednávání při ruce někoho, kdo je situaci schopen správně vyhodnotit a má osobní místní kontakty. Může vám například prozradit, zda se jedná o skutečnou slevu nebo se jen developer vrací k ceně, za kterou stejnou nemovitost nabízel před časem, především pokud jde o rozestavěný projekt, kde navýšení během výstavby je zcela běžné až o desítky procent. Na to ale musí mít přístup k ceníkům publikovaným třeba i před dvěma lety, když ještě projekt čekal na stavební povolení...

Dnes také není výjimkou, že běžně nevratné zálohy na rezervaci nemovitosti vratné jsou, a to po dobu a priori neomezenou (než je klient schopen se definitivně rozhodnout, případně nemovitost navštívit) a standartní časové limity rezervace-smlouva o smlouvě budoucí – kupní smlouva, na které jsme byli dosud zvyklí, jsou pryč. Vše je na dohodě a směr dohody v tuto chvíli určuje především kupující. Pro investory jen samé dobré zprávy.

V případě již stávajících dokončených i starších nemovitostí pak klasicky půjde o individuální situace, které současní majitelé řeší, ať už jsou odkudkoli (protože tady je skoro každý odněkud).  S ohledem na očekávaný propad španělské (a nejen španělské) ekonomiky v příštím období bude jistě možno najít pro investory velmi zajímavé příležitosti. Chce to být ve střehu a nenechat si případné vhodné kandidáty ujít. Čeká nás jistě zajímavé období. Těšíme se.

info@ska-reality.cz

Komentáře
Zanechte komentář
Do tohoto vlákna již není možné vkládat komentáře.