Aktivity ve volné přírodě

Aktivity ve volné přírodě


Pokud vás nebaví golf, ležet na pláži, návštěvy muzeí, procházky historickými centry či jen původními rybářskými čtvrtěmi dnešních letovisek, anebo vás tohle všechno baví, ale ne pořád, stále není důvod si volného času v místě vašeho druhého domova na slunci řádně neužít.

Opět díky výjimečnému mírnému klimatu můžete prakticky kdykoli zvolit výlet do některé z blízkých přírodních rezervací či chráněných oblastí, které pokrývají téměř 50% rozlohy provincie Málagy. Za zmínku určitě stojí Laguna de Fuente de Piedra, v severní části provincie, která je jednou z nejvýznamnějších oblastí Evropy pro hnízdění plameňáků, impozantní El Torcal de Antequera, starobylé město Ronda usazené v horách nad pobřežím, sousední Sierra de las Nieves, jedna z nejoblíbenějších lokalit pro pěší poznávání místní krajiny, tak odlišné od té, na kterou jsme zvyklí z našich končin, útesy a nádherné zátoky v okolí Nerjy, kde je radost ponořit se i pod vodu a pokochat se bohatstvím podmořského světa …. Existuje spousta turistických tras rozdílných stupňů obtížnosti. V závislosti na vaší kondici a chuti se trochu zapotit i mimo plážové lehátko je vějíř možností na pobyt a aktivity venku rozevřen a k dispozici.

Vybírat je rozhodně z čeho.

Jednou z výborných variant pro procházku, jízdu na kole, kondiční běhání a objevování různých částí Slunečního pobřeží je tzv. Pobřežní trasa (Senda litoral), stezka, která pomocí dřevěných lávek a chodníků spojuje pláže, pobřežní promenády, útesy a zátoky 14 přímořských měst a obcí. Začíná v místě Balcon de Europa, Nerja a táhne se v délce cca 200 km až k hradu Castillo de la Duquesa de Manilva, směrem na britský Gibraltar.

Několik našich konkrétních doporučení, jak si aktivně užít volného času v jižním Španělsku a zároveň poznat kus této úžasné krajiny:

  • Nazujte dobré boty do hor a vydejte se po Caminito del Rey objevovat krásy pohoří obklopujícího Málagu. Přibližně 60 km od hlavního města Slunečního pobřeží se nachází městečka Ardales a Álora, odkud lze vyrazit na nezapomenutelnou horskou trasu o délce cca 7,7 km (3-4 hodiny chůze). Pokud ovšem trpíte závratěmi, nedoporučuje se. Jinak je to obrovský zážitek.  • Půjčte si kolo. Začít lze lehkou formou projížďky po některé pobřežní promenádě. Půjčovny najdete doslova na každém rohu promenády. Pro pohodáře ideální varianta poznávání, lze uskutečnit libovolné množství „technických“ zastávek v místních kavárnách a pobřežních barech. Samozřejmě lze i jen tak šlápnout do pedálů a provětrat mysl s mořským vánkem v zádech. Významné úseky Slunečního prostředí jsou dnes již propojeny (města začala spolupracovat nehledě na politickou příslušnost městských rad a propojení je čím dál lepší). Pro sportovce je k dispozici varianta náročnějších tras ve vnitrozemí, především v okolí Rondy a horských městeček a vesnic provincie Málaga. Některé z tras jsou opravdu jen pro velmi zdatné cyklisty, ale je vhodné se předem informovat u místních firem, které se zaměřují na outdoorové aktivity. Vždy se najde trasa šitá na míru právě vám.

  • Vydejte se do vnitrozemí. Doporučení se netýká vyloženě těch nejteplejších týdnů v roce (období přibližně od poloviny července do poloviny září), kdy je vnitrozemí pro našince lehce nad našimi aklimatizačními možnostmi. Lze si půjčit terénní vůz a vydat se po místních cestách, kudy kdysi jezdili piráti a banditi, a objevit kus té autentické Andalusie, na kterou bývá často pozapomínáno. Místní bílé vesničky v horách, které působí jako ledabyle rozsypané kostky cukru s příjemnými místními obyvateli a kusem historie jižní Evropy, opravdu stojí za to. Narazíte na opuštěné arabské věže, hrady a lázně, ty dřívější římské, typickou místní architekturu, ale především dech beroucí přírodní scenérie. Koryta řek, skály, jeskyně, úžasná údolí. Jen coby příklad poslouží trasa vedoucí přes Casares do Rondy (úžasné město doslova zavěšeno v horách s velmi bohatou nabídkou venkovních aktivit, ale také těch kulturně-historických), trasa vedoucí mezi městečky Grazalema a Zahara de la Sierra.

  • Zajeďte sledovat plameňáky do Laguna de Fuente de Piedra. Jde o největší lagunu Andalusie a druhé nejvýznamnější místo Evropy pro hnízdění plameňáka růžového. V zimním období zde tráví čas spousta ptactva z chladnějších končin. Vzdálenost od Málagy cca 73 km.

  • Navštivte jeskyně Nerjy pro jejich geologickou, archeologickou a biologickou hodnotu. Ale také proto, že jsou krásné. Když už jste tady, nenechte si ujít projížďku loďkou chráněnou přírodní oblastí útesů a zátok Acantilados de Maro – Cerro Gordo. Celkově v oblasti Nerjy lze podniknout bezpočet aktivit spojených s mořem – od potápění, kajaků, paddle surfu, až po sledování delfínů.

  • Opět budou třeba pohorky na výšlap po El Torcal de Antequera, což je jedinečná přírodní krasová oblast pod ochranou UNESCA, nacházející se ve vzdálenosti cca 50 km od Málagy. Najdete zde síť dobře značených tras, včetně varianty návštěvy za svitu úplňku. Vezměte si vrstvu oblečení navíc – čeká vás o cca 10 stupňů nižší teplota, než ze které přijedete.   • Projížďka na koni. Pokud jezdíte, bude pro vás změna krajiny, možnost se projet po pláži a typickou středomořskou krajinou velkým zážitkem. I pokud tento sport nepraktikujete a chcete jen zkusit něco nového. Specializovaných místních firem je spousta, jen si vybrat.