Kultura a historie

Kultura a historie

Kulturní a historické bohatství provincie Malagy je pro tradičního Středoevropana vskutku překvapující. Jakoby nás zaskočila skutečnost, že vedle moře, sluníčka a golfu se tady ještě narodil Picasso, má zde své muzeum a pro své expozice si město vybraly takové instituce jako je Centre Pompidou či Muzeum Carmen Thyssen.

Malaga celkově v uplynulých letech vsadila na kartu obrovského kulturního rozvoje, který přinesl velmi pozitivní odezvu jak na domácí, tak i mezinárodní scéně.

Pobřeží má na čem stavět. Má neuvěřitelně bohatou, tři tisíce let starou historii a vždy plnilo důležitou roli styčného bodu mezi kontinentální Evropu a severní Afrikou, od které ji dělí jen několik málo kilometrů.

Od svých pradávných fénických osad, přes statut římského města nebo arabskou enklávu, město Málaga a navazující pobřeží se vždy vyznačovalo svou schopností vstřebat a přijmout zcela za své cizí kultury a civilizace. Tato schopnost jakoby propustnosti vůči okolnímu světu pestrého původu a schopnost koexistence vytvořily pevné základy pro to, čím je Málaga a její Costa del Sol dnes: otevřené a tolerantní místo. Bylo jím dříve a je jím i dnes. V jistých, i obtížnějších obdobích historie, to byla právě tato schopnost, která posloužila coby motor ekonomického a společenského rozvoje.

Pobřeží se tak v posledním desetiletí úspěšně povedlo překročit svůj vlastní stín typické plážové destinace a postoupit do klubu těch lokalit, které mají co nabídnout v průběhu celého roku, a to nejen všem věkovým kategoriím a peněženkám, ale především lidem s velmi pestrými nároky a požadavky.

Máte rádi španělskou filmovou produkci? Pak si nenechte ujít filmový festival, který se v Málaze koná každé jaro. Dáváte přednost letním hudebním festivalům? Marbella vám nabídne hvězdný Starlite. Koncerty světových hvězd se pak často konají v komornějším prostředí některého z opravdu luxusních místních hotelových komplexů. Každoroční ferie (místní poutě na oslavy patronů jednotlivých pobřežních lokalit) jsou pak kulturním zážitkem samy o sobě. Celý rok je z čeho vybírat a možnost se nudit je opravdu minimální.

Pokud vyčerpáte kulturní a historickou nabídku Slunečního pobřeží, po několika málo hodinách v autě vás perfektní moderní dálnice přenese k historickým klenotům měst, jako jsou Sevilla, Granada, Córdoba. Vše dostupné pro příjemný jednodenní výlet. Nebo mnohem více. Zůstat déle a opravdu si to vychutnat, je jen na vás.