Vnitrozemí

Vnitrozemí

 

Do naší nabídky jsme se rozhodli zahrnout šest městeček, možná by se spíš hodilo říci vesnic, které nejsou přímo na pobřeží, ale leží v úpatí hor vzdálených od pobřeží jen několik málo kilometrů. Dávají svým obyvatelům možnost užívat klidnějšího životního stylu v těsné blízkosti přírody a zároveň se nevzdávat výhod, které poskytuje blízkost pobřežních lokalit se svou pestrou nabídkou služeb a vyžití.

Jde o chráněná přírodní území a rezervace nesmírné hodnoty mající velký ekologický, ale i zemědělský význam. Středomořská příroda a vodní toky, ale zároveň výborné napojení na místní pobřežní infrastrukturu včetně letiště. To je ta správná kombinace pro mnohé.

Klima je zde velmi podobné tomu pobřežnímu, jen v zimě se zde častěji setkáte se srážkami a v létě se teploměry rády vyšplhají o několik málo stupňů výš.

Istán

Istán je vesnička vzdálená 15 km od pobřeží v regionu Sierra de las Nieves (Sněžné pohoří), v sousedství přírodního parku, který byl organizací Unesco zahrnut mezi rezervace biosféry. Vesničku protíná řeka Verde dříve, než se dostane do nádrže La Concepción, jenž zásobuje celé Sluneční pobřeží vodou. Najdete zde krásné přírodní scenérie, hory a kopce se střídají se středomořskými lesy a říčkami. Vůně kaštanů, pinií, korkových dubů a smrků, ale i ovocných stromů z místních zahrádek je všudepřítomná.

Díky tomuto výjimečnému umístění je vesnička plná fontánek, vyhlídek a zajímavých zákoutí, kde se lze na chvíli zastavit a jen tak se pokochat pohledem na okolí. Stejně jako mnohé podobné horské osady, které vznikly v dávných dobách, kdy jediným dopravním prostředkem byli osli či tažní koně, i zde najdete velmi úzké uličky, které mají své nepopiratelné kouzlo. Průjezd autem je ale velmi složitý, mnohdy nemožný.

K dispozici je více než tucet značených turistických tras různého stupně náročnosti a šest tras pro horská kola, což vám umožní poznat tento hezký kout Andalusie aktivním způsobem. Máte možnost se vydat ke kaštanu známém pod názvem Santo (Svatý), který má více než 800 let, nebo také obdivovat zavlažovací systém vybudovaný ještě za dob maurské nadvlády v těchto končinách. Voda je zde hlavní element a vždy byla.

Co se týká gastronomie, Istán nabízí typické hutné pokrmy, které vám mají dodat sil

k výšlapům po okolí. Dobrou variantou jsou také bary, kde máte k dispozici bohatý výběr tapas.

Istán je ideální volbou pro ty, kteří hledají klidné prostředí mimo ruch pobřeží, ale zároveň být v maximální vzdálenosti cca 20 km od linie pláže a zázemí služeb a možností, které poskytuje. Tj. golf, restautrace, obchody, noční život, atd.

Ojén

Ojén je hezká, příjemná a velmi klidná horská vesnička umístěná nad údolím Královské řeky jen asi 10 kilometrů nad kosmopolitním městem Marbella. Vede k ní moderní silnice, která vám umožní přesun za pohodových 5 minut jízdy. Původní část vesničky v úpatí hor je prošpikována úzkými uličkami a zvuky zurčících fontánek.

Refugio de Juanar je původní lovecký zámeček, který patřil významné rodině Larios a za jistých dob byl i místem odpočinku krále Alfonse XIII. Dnes je to hotel s restaurací, umístěný v idylickém prostředí přírody, kde není neobvyklé potkat horskou kozu či divokou kočku nebo spatřit orla. Jde o výborné startovací místo pro vycházky, ale i túry po okolí. Máte možnost se nadýchat čistého horského vzduchu nebo si vychutnat úžasné výhledy zpět dolů na pobřeží a město Marbella.

Ojén má ve svém okrsku několik prestižních urbanizací jako jsou El Soto, El Vicario nebo la Mairena, kde není těžké najít moderní domy v krásném horském prostředí s úžasnými výhledy na Středomoří.

V červenci se zde každoročně koná festival nezávislé hudby Ojeando Festival. Srpen je ve znamení kultury také, v tomto případě flamenka (Festival de Flamenco Castillo del Cante).  

Monda

Monda je vesnice v horském údolí vzdálená přibližně 15 km od města Marbella. Dostanete se sem po dobré komunikaci. Dominantním prvkem lokality je místní hrad, který neměl vždy štěstí na majitele. V sedmdesátých letech byl přestavěn na luxusní hotel. Celý okrsek Mondy je ideálním místem pro výlety, procházky po horách i údolích. Běžné jsou projížďky na koni, horská kola, apod. Je součástí přírodní rezervace Sierra de las Nieves, takže krásné přírodní scenérie jsou zaručeny. Dá se zde obstarat prvotřídní med a v jistých ročních obdobích si na své přijdou i houbaři.

Coín

Coín je strategicky umístěn v bohatém údolí Guadalhorce a jakoby se v něm sbíhaly cesty ze všech směrů provincie. Je velmi blízko prakticky odkudkoli: z Málagy, Marbelli, Mijas, Benalmadeny i Fuengiroly. Jde o ryze venkovskou enklávu, zemědělský kraj, který zásobuje ovocem a zeleninou velkou část celého pobřeží Costa del Sol. Krajinou i stylem je to takové malé andaluské Toskánsko. Má úrodnou půdu velmi vhodnou pro ovocné stromy jako pomerančovníky, citronovníky, ale i ryze tropické plodiny. Není se co divit, že většina farmářů a pěstitelů v ekologickém režimu zemědělství funguje právě zde, v údolí Guadalhorce.

V Coínu naleznete spoustu kvalitních restaurací, ale i typických tapas barů s širokou denní nabídkou, která uspokojí opravdu každého strávníka včetně těch nejnáročnějších.

V okolí existuje nepřeberné množství přírodních lokalit, které přímo vybízejí k túrám a procházkám. Oblast Rio Grande, Nacimiento nebo el Barranco Blanco, kudy teče řeka Alaminos, je malým rájem jezírek a kaskád. Můžete se také vydat trasou podél řeky Rio Grande, která přitéká do Guadalhorce a má speciální význam z pohledu udržení vzácné rovnováhy místního ekosystému.

Alhaurín el Grande

Alhaurín el Grande má na svém území plno přírodních krás a zajímavých zákoutí s bujnou vegetací. Najdete zde typické středomořské piniové háje, ale i duby a smrky. Domovem je pro místní horské kozy, lišky, orly, divoké kočky a další místní živočichy. Přírodní zdroje nevyčíslitelné hodnoty tvoří především vodní prameny. Jde o další vyjímečnou lokalitu pro pěší turistiku, výlety na horských kolech nebo projížďky na koních. Milovníci přírody a aktivit venku si přijdou na své. Má také velký význam ze zemědělského pohledu, opět díky umístění v úrodném údolí Guadalhorce.

Městečko je jakoby stranou ruchu pobřeží, ale nachází se jen na skok od letiště v Málaze. Opět jde o ideální lokalitu pro ty, kteří nepotřebují ke každodennímu životu ruch měst a přístavů, ale spíš blízkost přírody a aktivit, které jsou s tím spojeny.

Pokud jste milovníkem golfu, Alhaurín Golf Club vám umožní si zahrát hned na dvou hřištích. Jedno z nich bylo navrženo slavným Severianem Ballesterosem a nachází se ve značně členitém terénu. Pro hráče se středním a vyšším handicapem jde o skutečnou výzvu. Druhé, jen devítijamkové, má zase úžasné výhledy na pohoří Sierra de Mijas a Středozemní moře.

Alhaurín de la Torre

U bran údolí řeky Guadalhorce, obklopen piniemi, se nachází Alhaurín de la Torre. Uchovává si lehce vnitrozemní nádech, starousedlíky a poklidnější styl života. Zároveň jde ale o bránu dokořán světu, protože blíž moři, letišti a napojení na zbytek pobřeží nejde být. Ten vliv nejde zastavit.

Do deseti minut jste na plážích Guadalmar nebo i Torremolinos. Totéž se týká letiště a velkých nákupních zón Plaza Mayor a Bahía Azul.

Najdete zde vynikající zázemí střeleckého klubu Jarapalo, padel-tenis klub La Capellania, jezdecký klub Artequus, ale i výborný golfový klub Lauro, který má v současnosti 27 jamek volně nakombinovatelných po devíti.  Vybírat je opět z čeho.

Umístění

Vnitrozemí
VYHLEDÁVÁNÍ