Benahavís

Benahavís

 

Typické kouzelné bílé městečko v horách je jako z reklamního letáku, ve skutečnosti jde však o pulzující místo, které je obklopeno horami, piniovými středomořskými borovicemi a korkovými duby, posazeno jen něco přes 180 m nad úrovní moře ve vzdálenosti pouhých 7 kilometrů od pobřeží. Nachází se vklíněno mezi městské okrsky Marbella, Estepona a Ronda. Je proslulé svými restauracemi,  přezdívá se mu “ jídelna Slunečního pobřeží”. Odtud budete mít ten nejúžasnější výhled zpět na moře a pobřeží. Má rozlohu úctyhodných 145 km2, kam se vejde nejen městečko jako takové, ale víc než deset golfových hřišť, idylické a velmi exklusivní urbanizace, hory a řeky Guadalmina, Guadaiza a Guadalmansa, ráj pro milovníky přírody.     

Historie městečka Benahavis začíná s příchodem Arabů v XI. století. Hrad Montemayor, vystavěný ještě dříve, než město samotné, sehrál díky své strategické poloze velmi významnou roli v bojích různých arabských králů v Andalusii. Privilegované umístění naproti stovce kilometrů pobřeží, včetně protější Afriky, bylo zcela zásadní v období, kdy pirátství a invaze rozličného druhu byly na denním pořádku.

Něco málo přes 7.000 obyvatel je toho nejrozličnějšího původu a Španělé tvoří jen o málo víc než třetinu.

Mimo pozůstatky hradu Montemayor můžete v městském okrsku narazit na několik strážných věží, vystavěných za vlády dynastie Nasridů v Granadě, coby součást obranné bariéry. Jsou jimi například velmi dobře zachovalá věž Leonera, Daidín, Campanillas, Tramores a Esteril, všechny z období středověku.

Klima

Roční průměrná teplota je 17,2°C, letní maxima ráda přesahují 30 stupňů a zimní jsou zase o něco níž, cca 13ºC v prosinci a lednu. Celkově jsou teplotní rozdíly lehce nad průměrem pobřeží, blízkost hor je zde více znát. Roční srážky kolem 660 mm, když už prší, tak převážně v zimních měsících.  

Moře

Benahavis nemá své vlastní pobřeží, ale nejen, že městečko jako takové je pouhopouhých 7 km od linie pláže, ale díky výborné infrastruktuře a dostupnosti jste v rozpětí několika minut na plážích Marbelly nebo Estepony.

Golf

Benahavis je dalším z místních golfových rájů Costa del Sol. Na jeho území naleznete 10 golfových hřišť špičkové kvality, kde si zahrajete 365 dnů v roce. Nachází se tady také ta nejexklusivnější urbanizace Slunečního pobřeží, La Zagaleta, která má dvě vlastní soukromá hřiště.Příroda a aktivity

Díky svému umístění je Benahavis jako stvořené pro horská kola, túry, sjezdy kánoí, raft. Převýšení je mnohdy impozantní, sladké vody řek, výhledy, stabilní počasí, to vše láká k pobytu ve volné přírodě. Naleznete několik specializovaných firem, které disponují širokou nabídkou aktivit všeho druhu. Nesmíme zapomenout ani na ornitology, protože zde má svůj domov nepřeberné množství ptactva, ale také menší divoká zvěř. Na své si přijdou i příznivci sportovního rybolovu a myslivosti.

Gastronomie

Benahavís v sobě spojuje kulinářské kvality horského městečka blízkého pobřeží. Mnohé místní restaurace mají na svém jídelním lístku především masné tradiční speciality jako králíka, selátko, srnčí ve společnosti typických receptů z ryb a darů moře.  Díky své blízkosti ke kosmopolitnímu městu Marbella zde naleznete ale i velmi pestrou mezinárodní kuchyni.

Městský okrsek počítá s více než 74 hektary zemědělských ploch, takže si velmi zakládá na místním původu většiny produktů a plodin, které se zde zkonzumují.

Zdravotní péče

Benahavis má své zdravotní středisko, ale Marbella je vzdálena pouhých 7 km, takže je snadné využít v případě potřeby jejích moderních nemocnic nebo početných klinik.  

 

Umístění

Benahavís
VYHLEDÁVÁNÍ