San Roque a Sotogrande

San Roque a Sotogrande

 
Město San Roque se nachází v poloze 109 metrů nad úrovní moře na kopci, odkud lze zhlédnout zátoku Algeciras a sever afrického continentu.

Jeho umístění je jedinečné, v podstatě mezi dvěma kontinenty, mezi Středozemním mořem a Atlantickým oceánem, na křižovatce tří kultur, které jej obklopují (španělské, britské a arabské).

Pokud máte chvíli se tady zastavit a zamyslet, úplně ucítíte tu výjimečnou atmosféru. Dýchne na vás historie, pestrá současnost, barvy, vůně a chutě toho, co my Středoevropané rádi pojmenováváme slovem exotika.

Návštěva San Roque je potěšením. Prudké úzké uličky a bílé domky vyzařují andaluskou klasiku. Pečlivě opečovávané balkóny, umělecké mřížoví na oknech ( pozůstatek komplikované historie pirátů a věčných válek, který se stal neoddiskutovatelnou součástí místní architektury), všudepřítomná květinová výzdoba...

Založení města a jeho pozdější rozvoj byl přímým následkem prohrané bitvy o nástupnictví španělského trůnu, ve kterém španělská koruna v roce 1704 přišla o Gibraltar ve prospěch Britů. 

Většina původem španělských obyvatel Gibraltarské skály odmítla setrvat na území pod cizí správou a založila přímo naproti osadu, která se postupem času rozvinula v město, které známe dnes.

Urbanizace a Golf

Je skutečností, že město San Roque si dokázalo uhájit svůj původní andaluský charakter. Je ovšem také skutečností, že vlna cestovního ruchu zde stála na počátku vzniku tří exkluzivních urbanizací, které vyrostly v sousedství devíti golfových hřišťa zásadně změnila život tohoto kouta jihu Evropy:

Sotogrande: Jedna z nejprestižnějších urbanizací Evropy. Jeho obyvatelé, povětšinou dost zámožní lidé, mají možnost si užívat prostředí, které nabízí maximální soukromí a bezpečí, služby na nejvyšší možné úrovni, skutečně luxusní hotely a restaurace, Klub a školu póla Santa María, která patří mezi nejlepší evropská centra tohoto sportu, pořádající řadu mezinárodních turnajů, jízdárny Sotogrande, dva tenisové kluby, klub ragby, dva plážové kluby, klub věnovaný milovníkům lodí a plachtění, atd.

Z výběru golfových hřišť, která se zde nacházejí, jistě stojí za speciální zmínku Valderrama. Hřiště bylo navrženo proslulým golfistou Robertem Trent Jonesem a od roku 1989 si drží klasifikaci absolutní jedničky evropského kontinentu dle Golf World. V průběhu osmi let pořádalo prestižní PGA European Tour, Volvo Master. Také mělo to privilegium hostit v roce 1997 Ryder Cup. Jen jednou jedinkrát v historii se pořádal mimo Spojené státy a Velkou Británii. Právě zde.

Mimo věhlasné Valderramy se Sotogrande pyšní dalšími čtyřmi hřišti, jedno z nich o 27 jamkách a další s proslulou golfovou školou Sotogrande Golf Academy.

San Roque Club: Tento klub vznikl z původního rodinného sídla proslulých vinařů  Domecq. Má naprosto unikátní umístění pár minut od pobřeží, kde leží mezi kopci, obklopen starými korkovými duby. Klub byl otevřen v roce 1991, a v roce 1997 během Ryder Cupu, který se konal na sousední Valderramě, uvítal jak evropský tým, tak i americký, včetně jejich rodin.

V roce 2003 bylo dokončeno dalších 18 jamek a s nimi New Course, dle designu Perryho Dye a Seveho Ballesterose. Nové hřiště je perfektním kontrastem vůči tomu původnímu, rozdíl v designu je velmi zásadní, ale obě hřiště znamenají pro milovníky golfu stejnou výzvu.

Na území klubu se nachází řada exkluzivních vil a apartmánů v první golfové linii. V nabídce služeb naleznete mimo golfové akademie vlastní stáje, hotel, restaurace, tenisové kurty, klimatizovaný bazén, atd.

Alcaidesa: Alcaidesa je velká urbanizace, která vyrostla v devadesátých letech minulého století na západním konci Slunečního pobřeží. Zasahuje do okrsků San Roque a La Línea de la Concepción. Díky speciální dozorčí radě architektů byla kompletně vybudována v typickém středomořském stylu. Naleznete zde kvalitní pláže a úžasné výhledy na Středozemní moře. 

Alcaidesa Links Golf Resort má dvě výborná golfová hřiště: Alcaidesa Links a Alcaidesa Heathland. Celkem 36 profesionálních jamek s dechberoucími výhledy na moře, Gibraltar a Africký kontinent. Obklopují je dva přírodní parky, což ještě podtrhuje celkový zážitek. Dvěma kilometrům pláží táhnoucími se podél Alcaidesa Links a vždy jasně modrému moři se konkuruje stěží.


Klima


Klima San Roque je typicky středomořské, mírné, s více než 300 slunečnými dny v roce a ročními průměrnými teplotami mezi 22 a 14 stupni (maximální a minimální). Klasicky nejteplejšími měsíci v roce jsou červenec a srpen, nejdeštivější bývá listopad a prosinec, no a nejchladnější leden a únor (za velké chladno je zde považována minimální teplota cca 11 stupňů).

Příroda

Celý okrsek San Roque má krásnou přírodu. Jinak krásnou, než si dokážeme představit, tudíž o to více překvapující. Nachází se zde jeden z nejpěknějších lesů Evropy, Pinar del Rey, kde to překypuje autoktonními druhy flóry a fauny. Přímo uvnitř urbanizace Sotogrande se nachází ústí řeky Guadiaro, chráněná přírodní oblast s 27 hektary bažin. Je výjimečná především pro milovníky ptactva, ale i běžný neornitolog si jistě vychutná procházku touto krajinou, kde lze spatřit krásné pláže Atlantiku i klidné zátoky Středozemí z velmi důmyslných dřevěných lávek podél pobřeží.

Infrastruktura

Dálníční napojení San Roque na Marbellu, Málagu a zbytek Slunečního pobřeží, ale i dále na Jerez a Sevillu, je bezchybné. Nejbližší mezinárodní letiště se nacházejí na Gibraltaru (10 minut), v Málaze (1 hodina) a v Jerez ( 1 hodina).

Moře

Oblast San Roque disponuje úžasnými plážemi, jak středomořskými, tak i atlantickými. Některé z nich nabízejí veškerou vybavenost, jiné jsou zcela přírodní, stranou ruchu a masových návštěv. Rozhodně je z čeho vybírat, ať už jsou vaše preference jakékoli.

Existuje celá řada přímořských barů, restaurací a plážových klubů, kde lze relaxovat u aperitivu nebo se nechat vtáhnout do atmosféry místní fiesty. V okolí San Roque je několik sportovních přístavů, jako například Marina de Sotogrande, která udává tón místnímu životnímu stylu. Pokrývá rozlohu 550.000 metrů čtverečních a má k dispozici 1 400 míst ke kotvení lodí. Obklopena bary, restauracemi a obchody, je to jedno ze společensky nejdůležitějších míst nejen v Sotogrande. Místní obyvatelé mohou mít své lodě ukotveny přímo před vchodem do svých příbytků.

Alcaidesa Marina je sportovní přístav náležící okrsku La Linea, přímo sousedí s Gibraltarem, a má k dispozici 624 míst ke kotvení.

Pokud vás láká rybaření, je snadné najít místní společnosti, které nabízejí exkurze do gibraltarské úžiny. Taktéž je zde v jistá období běžné se vydat na sledování delfínů a velryb.

Gastronomie

San Roque je synonymem pro dobré jídlo. Prosté i sofistikované  přímořské bary a restaurace s čerstvými úlovky, restaurace všeho druhu a pro každou peněženku jak v Marině de Sotogrande, tak i v San Roque Clubu. Mezinárodní kuchyně má i zde svůj prostor jistý, daný kosmopolitním charakterem místa a jeho obyvatel. Nesetkáte se s žádným problémem, pokud se vydáte hledat restauraci, kde jsou skuteční experti na japonskou, arabskou, italskou, čínskou, indickou, thajskou, mexickou či argentinskou kuchyni. To jen pro příklad.

Zdravotní péče

V dosahu 30 km jsou k dispozici menší ambulance a místní kliniky, stejně jako několik velkých, dobře vybavených nemocnic. Jak soukromého, tak i státního sektoru ( La Linea, Los Barrios, Estepona).

Umístění

San Roque a Sotogrande
VYHLEDÁVÁNÍ