Mijas

Mijas

 

Mijas se nachází 28 km od Málagy a 25 km od města Marbella. Město je zasazeno do jedinečné přírody, kde není nouze o skutečné kopce, údolí, řeky i říčky, a kde se díky poloze 430 m nad mořem můžete kochat krásnými panoramatickými výhledy na Středomořské pobřeží. Pokud existuje typická představa o tom, jak má zdejší horské město vypadat v celé své bílé kráse, tak je to toto. V uzounkých uličkách plných květin na vás dýchne ta pravá atmosféra, díky které pochopíte, proč se právě z tohoto místa tolikati cizincům nikdy vracet nechtělo....Mnoho umělců a spisovatelů si zvolilo Mijas za svůj nový domov. Město má vynikající klima v průběhu celého roku a je tak trochu stranou rušných a komerčnějších pobřežních měst.

Přestože se Mijas mezi turisty těší obrovské oblibě, svým způsobem si dokázalo zachovat velkou část svého tradičního andaluského života.

Město Mijas je ovšem jen srdcem obrovského městského okrsku (148 km2), který sousedí s mnohými městy Slunečního pobřeží i vnitrozemí. Přestože všechny hlavní instituce se nacházejí ve městě jako takovém, po celém jeho pobřeží se nacházejí různé relevantní úřady, jakoby rozsázeny mezi jednotlivé urbanizace a osady oblasti Mijas Costa (Calahonda, Riviera, La Cala, El Chaparral, El Faro a Las Lagunas).

Existují důkazy o tom, že Mijas bylo osídleno již od nepaměti, počínaje paleolitem, pokračujíc Féničany, Řeky, Římany a Araby. V podstatě stejně jako u většiny okolních měst šlo o ryze zemědělskou a rybářskou osadu až do padesátých let minulého století, kdy turistický boom zásadně změnil život jak zdejších lokalit, tak i jejich obyvatel. Cestovní ruch a rozvoj stavebnictví stojí za prudkým nárůstem počtu obyvatel i jejich příjmů. V současnosti jde o vskutku multikulturní okrsek s vysokým procentem trvale žijících cizinců (více než 35%), dle oficiálních zdrojů původem ze 113 zemí světa.

Klima

Díky blízkosti moře má i Mijas velmi mírné podnebí v průběhu celého roku. Průměrná roční teplota dosahuje 18°C a jak letní, tak i zimní teploty jsou velmi příjemné. Roční průměrné srážky nedosahují 600 ml a týkají se především zimních měsíců. Místní statistiky hovoří o 2 920 hodinách slunečního svitu v roce.

Golf

Další z andaluských golfových rájů. Naleznete zde jedny z nejlepších golfových hřišť, což v kombinaci se skvělým počasím opět znamená splněný sen každého golfisty. Ať už se nacházíte v kterékoli části okrsku Mijas, vždy budete pár minut od výborného golfového hřiště. 

Mimo proslulého Mijas Golf International, prvního hřiště vybudovaného v této oblasti v roce 1976, které se pyšní dvěma 18-ti jamkovými okruhy (Los Olivos a Los Lagos), zde naleznete další 3 hřiště v resortu La Cala a dalších sedm, rozsetých po okrsku. Všechny na vás čekají 365 dní v roce.

Moře

Na přibližně 12 kilometrech pobřeží, počínajíc plážemi Calahondy, hned za přístavem Cabopino (příslušící již pod okrsek Marbelli), až po pláže El Ejido pod hradem Fuengiroly, naleznete přinejmenším 15 pláží všeho druhu. Skalnaté, písčité, poloměstské, rodinné, nudistické...s plnou vybaveností nebo divočejsí, vše dle preferencí.

Na mnohých z nich se běžně setkáte s milovníky vodních sportů, především windsurfu a kitesurfu. Přestože Mijas nemá ryze sportovní přístav, milovníci moře díky blízkosti přístavů Cabopino a Fuengiroly nepřijdou zkrátka.

Další aktivity

Město Mijas má svá muzea, divadla, galerie umění i výstavní sály. Na relativně malé město počítá s velmi zajímavou kulturní nabídkou.

Nabízí také řadu aktivit nejen pro rodiny s dětmi, ale také pro všechny věkové kategorie: školní farma v oblasti Entreríos, početné stáje, kde se můžete naučit či zdokonalit jízdu na koni, okruh pro motokáry, vodní park v Las Lagunas...

Pro milovníky koní je zde i dostihové závodiště.

Díky svému umístění je Mijas rájem milovníků pěší turistiky. Existuje celá řada tras různé obtížnosti (výšlap na vrcholek Mijas s úžasnými výhledy, výšlap do přístavu Málagy, trasa Las Caňadas, atd.). Nemůžeme opomenout ani tzv. Pobřežní stezku, která se táhne pobřežím a pomocí dřevěných lávek a chodníků na úrovni moře nejen že spojuje řadu lokalit, ale přímo láká k pobytu venku, projížďce na kole, bruslích, procházce.

Gastronomie

Mimo všude přítomné, velmi pestré mezinárodní nabídky restaurací, si místní tradiční kuchyně, založená na lokálních produktech skvělé kvality, dokázala udržet své místo na výsluní. Pobřeží je poseto restauracemi všeho druhu, se speciálním zaměřením na ryby a dary moře.

Nákupy

Pokud máte v úmyslu se v Mijas vydat za nákupy, máte na výběr mezi drobnými obchůdky se suvenýry, galeriemi umění i lidové tvořivosti i nákupními centry, kde naleznete vše ostatní.

Zdravotní péče

Moderní obrovská nemocnice Costa del Sol se nachází pouhých 35 km od města Mijas a ne více než 10 minut autem od většiny urbanizací městského okrsku.

V samotném okrsku se nachází 3 státní zdravotní střediska, umístěná v Mijas samotném, v La Cale a v Las Lagunas. Samozřejmě se zde nachází i celá řada privátních ordinací a klinik všech možných specializací.

Umístění

Mijas
VYHLEDÁVÁNÍ