Marbella

Marbella


Marbella je perlou Slunečního pobřeží a je s velkou pravděpodobností jedním z nejkosmopolitnějších měst Evropy. Cítit se cizincem je tady dost těžké. Město, kde oficiálně soužijí občané 137 různých národností a kde více než 30% obyvatel je původem z ciziny, je svým způsobem jedinečné.

Městský okrsek zabírá rozlohu 117 km2 s téměř 28 km pobřeží. Marbella má svůj původ pravděpodobně ve fénickém osídlení. Nacházejí se zde pozůstatky římské i arabské kultury. Tradiční klid typického středomořského přímořského rybářského městečka prolomila šedesátá léta minulého století, kdy se stala oblíbeným výletním místem mezinárodní smetánky, aristokracie a osobností, které byly a chtěly být viděny na scéně.

Staré město se svými uzounkými uličkami a náměstíčky plnými květin je plné kouzelných obchůdků, galerií s uměním, kaváren, barů a restaurací. Rozhodně je z čeho vybírat. Celkově nabudete dojmu, že návštěvník je zde vždy vítán, ať už jdete na pořádné poctivé café, nějaké tapas do místního baru (mnohé z nich sídlí na stejných adresách několik generací) nebo něco víc. Jedním z nejkouzelnějších zákoutí je náměstí  Plaza de los Naranjos se svými proslulými pomerančovníky, kde se nachází i radnice ze XVI. století.

Podnebí

Marbella má speciální mikroklima. Tahle věta není turistickou vábničkou, i když se jí zdá být. Obklopují ji hory Sierra Blanca a La Concha, které ji chrání před severním větrem. Má také zvláštní formu zátoky. To společně způsobuje, že se celoroční průměrná teplota pohybuje kolem 18,5º C a v roce je více než 320 slunečných dnů. Změny ročních období jsou zde velmi mírné a deštivých dnů bývá málo. Mnohdy méně, než by si místní přáli.

Golf

Pokud hrajete, tohle je váš osobní ráj na zemi. Marbella nabízí největší koncentraci golfových hřišť v kontinentální Evropě. Jen v městkém okrsku se nachází patnáct hřišť špičkové kvality. Na některých z nich se pravidelně konají mezinárodní turnaje. Profesionální hráči ze všech koutů světa si tuto lokalitu běžně vybírají k zimní přípravě.

Mimo perfektního zázemí je bezpochyby láká i skutečnost, že opravdu lze hrát 365 dnů v roce.

Moře a pláže

Pokud hledáte plážovou pohodu, zde naleznete některé z nejfrekventovanějších pláží pobřeží, kde budete mít k dispozici veškerou vybavenost a služby. K dispozici máte také desítku exklusívních  plážových klubů, kde fiesta nikdy nekončí.

Je ale stále možné najít i klidnější a odlehlejší lokality, kde si můžete v nádherných chráněných písečných dunách “jen” odpočinout, zaplavat v klidných vodách Středozemního moře, věnovat se  některým z oblíbených vodních sportů, a nebo si dát tu nejčerstvější právě vylovenou rybu v některé z rybářských hospůdek. Shrnuto a podtrženo: 28 kilometrů pláží, některé patří mezi ty nejlepší na celém Slunečním pobřeží.

Přístavy

Rybářský přístav La Bajadilla, kde se vám při pohledu na rybáře opravující své sítě a místní atmosféru především v jisté denní a noční hodiny bude zdát, že jste se vrátili o nějaké desetiletí zpět do minulosti.

Tzv. sportovní přístav v pěší vzdálenosti od centrální přímořské promenády, kde najdete spoustu barů a restaurací, ale také přájemné kavárny přímo u vody a nově zbudovanou část, která láká k procházkám a vybití energie především pro menší rodinné příslušníky.

Rodinnější přístav Cabopino, kde potkáte spoustu starousedlíků, ale i těch, co odtud nejsou, ale dobře vědí kam jít. Nachází se obklopen krásnými plážemi v oblasti výjimečné svou přírodní krásou.

A pak je zde neopomenutelný Puerto Banus, světově proslulý přístav plný úžasných jachet, rychlých automobilů, exklusívních restaurací i butiků těch nejslavnějších jmen.

Nákupy

Ty nejznámější a nejexklusivnější butiky v Puerto Banús, kouzelné obchůdky ve staré čtvrti a na hlavní třídě Ricardo Soriano, početné místní trhy včetně těch, které nabízejí pouze místní ekologické produkty všeho druhu, praktická nákupní centra.... vydat se za nákupy je zde jednou z téměř povinných aktivit.

Gastronomie

Marbella disponuje gastronomickou nabídkou, se kterou se soupeří jen stěží. Počínaje čtyřmi podniky, oceněnými Michelinskými hvězdičkami a konče prostými plážovými hospůdkami, kde se jídelní lístek píše na kus papíru nebo tabuli denně dle toho, co dalo v noci moře nebo trh s tou nejčerstvější zeleninou. Můžete si vybrat typickou andaluskou kuchyni stavěnou na místních sezónních produktech, ale také kteroukoli světovou kuchyni, na jakou si vzpomenete. Najdete absolutně vše, ve velmi vysoké kvalitě a ve všech možných cenových relacích.

Další aktivity

Marbella má na svém území několik muzeí, divadel, galerií s uměním, kina a koncertní prostory. Pravidelně se zde konají různé výstavy a festivaly. Jako dobrý příklad může posloužit letní Starlite Festival, kde máte šanci si užít v průběhu jednoho celého měsíce nejen početných koncertů špičkové úrovně, ale také neuvěřitelného doprovodného programu v podobě módních přehlídek, výstav, filmových premiér, gastronomických zážitků a exkluzívních večírků. Ročník 2016 byl konkrétně pro nás výjimečný tím, že na něm byla oceněna dlouhodobá charitativní práce Terezy Maxové, a to v mezinárodní kategorii významných osobností, které dlouhodobě podporují charitativní programy pro děti. Velká gratulace za obrovský kus vynikající práce.

Kulturní nabídka města Marbella je pestrá a připravena uspokojit i ty, kteří nepodlehli jen kouzlu tradiční přímořské zábavy.

Totéž se týká také milovníků sportu a aktivit v přírodě. Mimo na všechny pády skloňovaného golfu a vodních sportů zde naleznete slušný počet tenisových klubů, jízdáren, moderních fitness center s aktuální nabídkou aktivit, které jsou právě nejvíc in, ale také krásné turistické a cyklistické stezky různé náročnosti po okolí a horách, které město obklopují. Samozřejmostí je nabídka firem, specializujících se na adrenalinové sporty jako seskok padákem, náročnější stezky na horských kolech, quads, apod.

Zdraví a péče o ně

V městském okrsku se nachází přes 20 klinik s různorodým zaměřením a také 3 moderní nemocnice (jedna státní a dvě privátní), vše připraveno na jakoukoli eventualitu.  Jako vždy před odjezdem nezapomeňte na svou evropskou kartu pojištěnce, která vám v rámci EU zajistí adekvátní péči ve všech státních zařízeních.

Umístění

Marbella
VYHLEDÁVÁNÍ