Slunce a pláže

Slunce a pláže

 

Sluneční pobřeží se svými více než třemi stovkami slunečných dnů v roce a záviděníhodnými průměrnými teplotami přesahujícími dvacítku je bez pochyb vyhledávanou pobřežní destinací. Název je tedy opodstatněn. Nejde o klišé.

Opravdu je tady hezky téměř pořád. V délce 185 kilometrů pobřeží, jež začíná na Gibraltaru a končí ve východní části provincie Granady, se nachází více než 150 pláží.

Od těch předlouhých, které se táhnou desítky kilometrů, a zdá se, že nikdy neskončí, až po malinké zátoky ukryté mezi skalami. Výběr máte nekonečný. Uspokojen může být vskutku každý.



Existují typické městské pláže, obklopené pulzujícími promenádami plnými kaváren, obchůdků, barů a restaurací, ale i divoké pláže s dunami, kde nepotkáte prakticky nikoho. Některé rodinného charakteru, kde je hlavním sportem stavění hradů z písku, ale i takové, kde díky větrným podmínkám většina návštěvníků praktikuje windsurf nebo kitesurf. Spousta se pyšní modrou vlajkou EU oceňující jejich kvalitu. Na mnohých naleznete lehátka a slunečníky, plážové bary a restaurace, sprchy a šatny, hřiště na plážový volejbal, atd. S výjimkou přírodních pláží je běžné, že každých několik málo set metrů naleznete plážový bar, restauraci, tzv. chiringuito, kde se lze osvěžit dobře vychlazeným nápojem nebo také degustovat místní kuchyni založenou na surovinách jako jsou ryby a dary moře. Nezapomeňte ochutnat tzv. espeto, což jsou rybky, většinou oblíbené sardinky, které se pečou v teple sálajícího z uhlíků a jsou místní letní delikatesou.   

Nelze opomenout ani módní plážové kluby, kde za rytmů populárních DJ a go-go tanečnic většina návštěvníků popíjí šampaňské a oddává se lenošení zpestřené ochutnávkou mezinárodní top kuchyně. Za zmínku stojí jistě alespoň ty neznámější, jako je Nikki Beach v sousedství luxusního hotelu Don Carlos na jedné z nejkrásnějších pláží Marbelli, Ocean Club v přístavu Puerto Banús, či La Cabane Beach Club v Los Monteros, další top destinace Slunečního pobřeží.

Nic vám ale také nebrání zajít na pláž, kde naleznete fénické, římské nebo arabské archeologické vykopávky, nebo se projít po jedné z pláží s chráněným ekosystémem.

Teplota mořské vody na Costa del Sol se pohybuje mezi lednovými minimy kolem 16°C a srpnovými maximy kolem 25°C, takže je opravdu málo měsiců, kdy se koupat nelze (je jisté, že Karibik to není, takže mimo letní sezónu opravdu spíš pro otužilejší). Je ovšem skutečností, že stále více lidí si pláže oblíbilo pro praktikování oblíbených sportů i mimo letní sezónu a potkáte zde procházející se, běhající, praktikující jógu, relaxující... vše v průběhu celého roku.

Výběr pláží je vskutku pestrý a naštěstí máme velmi odlišná gusta, takže jen pro ilustraci zde zmíníme několik z nich:

Playa La Alcaidesa, San Roque: Oceněná modrou vlajkou kvality. Naleznete zde i nudistickou část.

Playa de Sabinillas, Manilva: Městská pláž s promenádou, velmi dobře vybavená, součástí je fitness zóna, volejbalové hřiště, bary, restaurace.

Playa de Cristo, Estepona: Částečně městská pláž poblíž sportovního přístavu, oceněná modrou vlajkou, výborné zázemí.

Playa de la Rada, Estepona: Přímo v centru města, vynikající zázemí, přístup pro handicapované, početné bary, restaurace.

Playa de Nueva Andalucía, Marbella: Jde o generický název pro několik menších propojených pláží, které vedou z přístavu Puerto Banús až po řeku Guadaiza. Jde o velmi populární část pobřeží především mezi mladými lidmi, naleznete zde několik plážových kloubů a často nejednu celebritu. Také se pyšní modrou vlakou, která značí kvalitu.

Playa de Puerto Banús, Marbella: Známá také pod názvem Playa de Levante se nachází východním směrem od přístavu Puerto Banús. Jde o klidnou zátoku s teplejšími vodami, takže je velmi olíbená mezi rodinami s malými dětmi. Lze se odtud pěšky dostat po pobřežní promenádě až do města Marbella, které je vzdáleno 6 kilometrů. Cestou narazíte na nespočet barů a restaurací, ale také na sprchy a veškeré zázemí.

La Fontanilla a el Faro, Marbella: Na západ od sportovního přístavu, s veškerým zázemím a pestrou nabídkou vodních sportů a vyžití pro děti.

Má klidné vody a přístup pro handicapované.

Artola/Cabopino, Marbella: Krásná pláž se zlatavým pískem, která je obklopena chráněnými dunami. Nachází se zde původní arabská strážná věž Torre Ladrones vybudovaná na ochranu pobřeží proti pirátským útokům.

Je oceněna evropskou modrou vlajkou kvality a naleznete zde výborné zázemí. Část pláže je také nudistická.

El Castillo/Ejido, Fuengirola: Malebná pláž nacházející se v úpatí hradu Sohail. Mírně mimo město, takže o něco klidnější než okolní pláže, které navazují jedna na druhou v délce více než 8 km.

Carvajal, Fuengirola: Více než kilometr tmavšího písku a klidných vod. Převážně rodinné zázemí a spousta aktivit. Početné bary a restaurace, celkově velmi dobré zázemí, které i díky skvělé čistotě a nabízeným službám pomohly k získání evropské  modré vlajky oceňující kvalitu.

Carihuela, Torremolinos: Nabízí výborné podmínky nejen pro plavce, ale i pro ty, kteří si chtějí jen tak užít plážové atmosféry. Jedna z nejlépe vybavených pláží širokého okolí. Výborné zázemí, bary, kavárny, restaurace, přístup pro handicapované, zóna pro děti, atd. Umístěná v těsné blízkosti původní rybářské čtvrti dnes nabízí množství obchůdků a výborných rybích restaurací, kde můžete ochutnat čerstvé úlovky.

La Malagueta, Málaga: Přímo v centru Málagy, obklopena palmami a přímořskou promenádou. Tato pláž je velmi populární nejen mezi starousedlíky, ale také mezi návštěvníky tohoto úžasného města. Odtud to máte coby kamenem dohodil k některým z místních emblematických monumentů jako je katedrála nebo Picassovo muzeum. Historická čtvrť města je na dosah, stejně tak jako služby všeho druhu a perfektní zázemí včetně sportovních a dětských zón. 

Burriana en Nerja: Výjimečnost prostředí dotváří původní čtvrť města Nerja se svými bílými domky a krásná pobřežní promenáda lemována palmami. K dispozici je výborné zázemí služeb, obchody, restaurace, bary a kavárny, ale i nabídky sportovního vyžití všeho druhu od vodního lyžování po potápění.

Calahonda, Nerja: Tato velmi populární městská pláž je obklopena skalisky a pokryta divokými keři. Západním směrem se nachází pevnost Balcón de Europa se svými početnými palmami.

Acantilados de Maro, Nerja: Oblíbená pláž obklopena skalami z obou stran. Výborné zázemí, průzračné vody a biodiverzita z ní dělají velmi oblíbenou destinaci nejen pro potápěče.