Fuengirola

Fuengirola


Vibrující kosmopolitní město, které bylo ještě před padesáti lety rybářským městečkem, urazilo za poslední desetiletí obrovský kus cesty. Je situováno pouhých 25 km od mezinárodního letiště v Málaze a patří mezi nejoblíbenější destinace na Costa del Sol. Město je velmi dobře napojeno na veškerou infrastrukturu, dostanete se sem snadno jak po dálnici, tak i vlakem. Velmi pestrá nabídka místních restaurací, barů, kaváren a vzkvétajících obchodů výborně doplňuje rozlehlé pláže s veškerou vybaveností a vytváří tak ideální podmínky především pro rodinný život.

Při hledání původu města Fuengiroly se musíme vydat zpět do časů Féničanů, Kartáginců, Římanů a Arabů. Existují významné archeologické nálezy z těchto období a také pozůstatky římského města Seul. Hrad Sohail, který se tyčí nad městem v zátoce u ústí řeky, byl původně vystavěn Araby v XI. století, posléze křesťany zničen ve století XV. a následně opraven tak, aby sloužil k obraně města před útoky pirátů. 

Klima

Místní klima je jasně ovlivněno blízkostí moře. Průměrná roční teplota se pohybuje nad 18,2 °C, maximální teploty v létě kolem 30 ºC. Celkově jde o velmi mírné podnebí v průběhu celého roku. Roční průměrné srážky nedosahují 600 ml a soustřeďují se do zimních měsíců. Město se pyšní statistikou 3000 hodin slunečního svitu v roce.

Moře

Fuengirola je proslulá svými osmi kilometry písčitých pláží, které začínají u hradu Sohail a končí u Torreblancy. Po celé délce pláže a její promenády naleznete řadu místních firem, které nabízejí nejrůznější sportovní aktivity spojené s mořem a pohybem venku.

Podél pláže samozřejmě najdete nespočet typických chiringuitos, které nabízejí především ryby a dary moře. Všeobecně vzato je kvalita velmi dobrá a cenové relace také. Součástí jejich nabídky bývá i klasická vybavenost jako sprchy, lehátka, atd.

V centru Fuengiroly se nachází přístav, který je obklopen pláží a v průběhu celého roku doslova bují aktivitou. Mimo typických barů, restaurací a kaváren, je zde i zajímavá nabídka nočního života. Přístav jako takový je rozdělen na dvě části, první tradiční, rybářská, kde každý den časně zrána místní rybáři připlouvají se svými úlovky a ta druhá, sportovní a zábavná, kde naleznete 225 míst ke kotvení a nabídku firem, které se věnují sportovnímu rybolovu, plavbám za pozorováním delfínů a velryb, potápění a všeobecně nejrůznějším vodním sportům.

Golf

Městský okrsek Fuengiroly je relativně malý, jde o pouhých 10 km2. Je obklopen  ze západu i ze severu okrskem Mijas. Ve skutečnosti jsou tato dvě města fyzicky spojena, stačí přejít ulici Unión v Las Lagunas. Golfová hřiště se sem prostě nevešla, ale všechna ta, která jsou k dispozici v Mijas, Marbelli, Benalmadeně i Torremolinos, jsou vzdálena doslova pár minut.

Další aktivity

Bioparc Fuengirola je moderní městské ZOO, které svou prací přispívá k ochraně biodiverzity a zachování živočišných druhů. Nachází se v centru města a má velmi dynamický program. Důraz se zde klade na vzdělání a ochranu přírody. Jde o nevšední zážitek ve velmi příjemném prostředí.  Kdykoli se sem vydáte, můžete si být jisti, že spatříte něco nového a vaše návštěva bude pokaždé jiná.

Nejpopulárnější událostí roku je tzv. Mezinárodní veletrh národů (Exposición Internacional de las Naciones), který se koná v měsíci květnu. Více než 30 národů zde prezentuje svou lidovou kulturu, tradice a gastronomii. Kulturní program a prezentace jednotlivých zemí bývají velmi pestré.

Hrad Sohail poskytuje zázemí několika kulturním událostem v průběhu roku. V červenci se zde koná Festival města Fuengiroly, jedna z hudebních událostí roku na Costa del Sol, kde se prolínají žánry od flamenca po rock. Ve stejném měsíci se zde pak koná populární pivní festival a v srpnu je to středověká tržnice, která nabízí nejrůznější suvenýry, představení akrobatů, tanečnic břišních tanců a dalších pouličních umělců.

Gastronomie

Fuengirola a její gastronomie je v rámci Slunečního pobřeží pojmem. Ať už jde o kavárny, bary nebo restaurace, nabídka je velmi pestrá. Od tradiční místní španělské kuchyně po exotiku dálek. Od maličkého plážového chiringuita po Michelinskou restauraci. Od ráje pro milovníky masa po pravděpodobně nejlepší “rybárnu” Costy del Sol, Los Marinos José. Tajemství úspěchu? Prvotřídní suroviny, špičkový servis. Rodinný podnik a každodenní přítomnost a péče majitele. Zdá se prostý recept na úspěch, ale opět je za tím především dřina, ale také nadšení a láska k profesi.

Nákupy

Fuengirola je dalším rájem pro milovníky nákupů. Je zde nepřeberné množství obchodů i obchůdků, butiků, galerií. Pokud máte rádi nákupní centra, Miramar se svými třemi úrovněmi obchodů vás jistě uspokojí. Můžete si sem také zajít do kina nebo na kávu, koupit hračky, domácí spotřebiče nebo se nechat ostříhat. Jak je libo.

Zdravotní péče

Moderní a špičkově vybavená nemocnice Costa del Sol je vzdálena pouhopouhých 15 minut cesty autem. V okrsku Fuengiroly se nachází řada ambulancí, zdravotních středisek a soukromých klinik různých specializací.

Umístění

Fuengirola
VYHLEDÁVÁNÍ