Torremolinos

Torremolinos

 

Torremolinos je perfektní kombinací tradičního andaluského rybářského přístavu a moderního a kosmopolitního města. Má své absolutní fanoušky i nepřesvědčitelné odpůrce. Nachází se ve vzdálenosti pouhých sedmi kilometrů na západ od letiště v Málaze a byla to vůbec první lokalita zde na Costa del Sol, která se začala rozvíjet s přílivem turistů v šedesátých letech minulého století. Tehdy šlo v podstatě o takové poklidné předměstí Málagy. Se svými sedmi kilometry pobřeží, které lemuje promenáda, nabízí skvělé pláže s čistým pískem, kvalitní infrastrukturu, zázemí a zábavu, nespočet hotelů a turistického ubytování, restaurace, proslulý noční život a úžasné klima. To vše proměnilo Torremolinos v oblíbenou turistickou destinaci, původně především pro britský a skandinávský trh.

Jednou z hlavních tepen města je pěší zóna ulice San Miguel, která je plná lákavých obchůdků a lidí všech myslitelných národností. La Cuesta del Tajo je na konci této ulice a vede přes původní rybářskou čtvrť patřící pod El Bajondillo. Dnes oblíbená a malebná část města plná restaurací, barů, kaváren a stánků se suvenýry všeho druhu.

Již Římané zde měli svou továrnu na solené ryby. Poprvé však Torremolinos přilákalo masy lidí v roce 1498, když se v osadě se svou družinou utábořili Reyes Católicos (královský pár Isabely Kastilské a Ferdinanda Aragonského) v době obléhání Málagy. Původní název byl Los Molinos de la Torre. Město se posléze rozvinulo v prosperující rybářskou osadu, soustředěnou především do východní oblasti La Carihuela. Rybáři jsou zde dodnes a také zde naleznete jedny z nejlepších typických rybích restaurací bez kudrlinek. Čerstvý prvotřídní produkt, toť vše.

Klima

Podnebí je typické místní středomořské, tudíž mírné a příjemné. Srážky se soustřeďují do zimních měsíců a po celý rok je v podstatě pro tuto oblast úplně běžné teplo. Průměrná roční teplota je 18,5 °C.

Moře a pláže

Torremolinos má šest hlavních pláží: Los Álamos, Playamar, Bajondillo, La Carihuela, Montemar a El Saltillo. Sedmikilomentrová pobřežní promenáda byla nedávno částečně přebudována, dostala novou výsadbu a širší chodníky. Ty doslova vybízejí k dlouhým procházkám, protože původní jednotlivé úseky byly propojeny, což je velká změna k lepšímu. Přestože je La Marina již součástí městského okrsku Benalmádena, obě města dnes v podstatě splynula v jedno. Sportovní přístav je velmi příjemné místo k procházkám. Máte možnost se pokochat pohledem na loďky i jachty, spousta restaurací a kaváren je otevřena dlouho do noci. Přístav byl vybudován spojením umělých ostrůvků tak, že byl navýšen na maximum možný počet kotvišť i apartmánů. Jednotlivé ostrůvky jsou propojeny můstky. Jde o jedno z nejproslulejších míst celé Costa del Sol co se týče nočního života.

Torremolinos je jedním z privilegiovaných míst v souvislosti s vodními sporty. Existuje celá řada místních firem, které pronajímají veškeré potřebné vybavení, organizují kurzy a expedice. Windsurf, kitesurf, paddle surf, jet ski, vodní lyže, potápění, rybaření... Stačí si jen vybrat.

Golf

Městský okrsek Torremolinos není velký a disponuje pouze jedním malým devítijamkovým hřištěm, par 3. Jde o Miguel Angel Jimenez Golf Academy. Jako vždy ošem i zde jsou možnosti golfisty neomezené, neboť hřiště sousedních lokalit jako jsou Mijas, Marbella, Benalmadena, Alhaurin nebo Málaga jsou coby kamenem dohodil a všemi směry.

Další aktivity

Torremolinos disponuje výborným sportovním zázemím. Velká část je soustředěna do sportovní vesničky: atletika, dvě fotbaloá hřiště (jedno z nich s umělým trávníkem), centrum pro výcvik psů, krytý multifunkční pavilon, horolezecká stěna, fit centrum, tenisové kurty, kurty na padel, bruslení, bazény, hydromasáž, sauny, atd. Turistické trasy v této oblasti také vyzývají k procházkám i náročnějším túrám. Los Manantiales del Molino de Inca je nádherný kus přírody v Torremolinos, v těsné blízkosti několika vodních pramenů. Botanická zahrada se nachází hned vedle zrekonstruovaného mlýna na mouku, který je původně z 15. století.  Park La Batería en Montemar je protkán sítí tras, dětským parkem, fontánkami a vyhlídkou. Torremolinos má také svůj Kongresový palác s kapacitou pro 2000 návštěvníků. Je zde i největší aquapark Slunečního pobřeží - Aqualand. Nelze nezmínit ani Krokodýlí park, který je jediný svého druhu v Evropě, a kde žije přes 300 exemplářů.

Gastronomie

V Torremolinos lze degustovat místní tradiční kuchyni, ale také máte na výběr více než 250 restaurací kuchyně mezinárodní. Italská, německá, čínská, indická, mexická, japonská, vše, nač si vzpomenete. Je to ale v místním plážovém chiringuitu, kde najdete ty pravé autentické smažené rybky (pescaito frito), které nemají chybu, a na které už nikdy nezapomenete. Nenechte si ujít místní osvěžující gazpacho nebo espeto ze sardinek. Místní andaluské speciality, které v případě, že zde budete trávit alespoň nějakou část roku, volně přejdou do vašeho běžného jídelníčku a doma v Čechách, na Moravě nebo na Slovensku se vám pak po nich bude stýskat.

Zdravotní péče

Hlavní státní nemocnice Costa del Sol je pouhých 25 minut jízdy autem a ještě o něco blíž je několik nemocnic v Málaze. Jak státních, tak i soukromých. Opět nezapomeňte na svou evropskou kartu pojištěnce. Jako občan členské země EU máte veškerou nutnou péči plně hrazenu na základě mezinárodních dohod.

Umístění

Torremolinos
VYHLEDÁVÁNÍ