Málaga

Málaga

 

Málaga coby hlavní město Slunečního pobřeží se za posledních řekněme třicet let výrazně změnila. Urazila kus cesty přeměny z poněkud unaveného a zapomenutého města v jedno z měst, které je mezinárodně uznávané coby jedno z nejlepších k životu v Evropě. Jde o kombinaci mnohého. Především tvrdé práce. Také ale rozmachu muzeí a celkové kulturní nabídky, změny centra v příjemnou ryze pěší zónu (dříve pro místní náturu zcela nepředstavitelné), otevření elegantních hotelů a inovativních restaurací, využití střech historických budov pro umístění módních barů s dechberoucími výhledy a mnohé další.

Otevření Picassova muzea v roce 2003 způsobilo ve městě doslova kulturní revoluci a jeho návštěvnost se díky tomu razantně zvýšila. Výborný dopravní systém, úžasná gastronomie, fascinující historické památky z dob římských i arabských, početná muzea a výstavní galerie. To vše v kombinaci s pulzující autentickou andaluskou, ale i kosmopolitní současností.

Dopravní spojení

Město Málaga, ale i celá Costa del Sol je mezinárodně dobře napojená díky modernímu letišti, které ročně využije více než 15 miliónů cestujících.

Má také výborné vlakové spojení (nádraží Maria Zambrano) s jedenácti nástupišti, odkud míří jak místní vlaky, tak i rychlovlaky všemi směry. Do Madridu se tímto způsobem dostanete za něco víc než dvě hodiny a vzdálenost 1.100 kilometrů, které vás dělí od Barcelony, urazíte za necelých hodin šest.

Přístav Málagy je také pojítkem jižní Evropy s Afrikou. Denně vyráží trajekt do španělského města Melilla, ležícím na africkém kontinentu ve vzdálenosti cca 200 kilometrů.

Podnebí

Podnebí v Málaze, stejně jako na zbytku Slunečního pobřeží, je typicky středomořské a tedy mírné a stabilní. Sluníčko zde opravdu svítí více než 300 dnů

v roce a určuje životní rytmus. Vše se odehrává venku.

Moře a pláže

Městský okrsek Málagy má 16 dobře udržovaných pláží. K dispozici je dobré zázemí a služby všeho druhu: restaurace, kavárny, plážové bary, přístup pro handicapované, pronájem slunečníků a lehátek, sprchy, toalety, první pomoc, parkování, dětské koutky, atd. Pláže na sebe volně navazují v délce 14 kilometrů a lemují skvělou pobřežní promenádu Pablo Ruiz Picasso, která poskytuje dostatek prostoru pro kolečkové brusle, kola, koloběžky, běh, ale také pro poklidnou procházku.

Nejnavštěvovanější je La Malagueta a La Caleta. Pláž San Julian Guadalmar, o něco vzdálenější z centra, je vyhledávanou vyznavači vodních sportů jako je kite surf, přírody, kteří chtějí navštívit ústí řeky Guadalhorce, a také vyznavači nudismu. 

Přístav je současně významnou mezinárodní dopravní tepnou i typickým rybářským přístavem. Je umístěn v přírodní zátoce v těsné blízkosti historického středu města. Jedná se o druhý nejvýznamnější přístav Španělska co se týče přepravy pasažérů velkých zaoceánských lodí. V současnosti probíhá jeho zásadní přestavba. První dok je již dokončen. Promenáda je krásně osázena vzrostlými palmami a tropickou vegetací, najdete zde moderní obchůdky, dětské parky, restaurace reprezentující různé gastronomické směry (včetně ocenění Michelin), bary a kavárny na jedné straně, kotviště pro ekluzívní jachty na straně druhé. To vše zdůrazněno úžasnými pohledy na původní arabskou pevnost Alcazaba.   

Uvnitř skleněné krychle známé pod názvem El Cubo (Kostka), se nachází Centro Pompidou, slavnostně otevřeno v březnu roku 2015. Jde o jedinou odnož této instituce mimo Francii, tudíž velká pocta pro město Málaga, ale i celou Andalusii.

Sport

Pokud jste fanouškem fotbalu nebo basketu, jistě rádi uslyšíte, že Málaga má své týmy v nejvyšší národní kategorii. Místní fotbalový klub hraje první ligu, takže bude ve vaší moci zhlédnout zápasy s kluby jako jsou FC Barcelona nebo Real Madrid na místním stadionu Rosaleda s kapacitou pro 30 000 fanoušků.

Místní basketbalový klub Unicaja, který je doma v impozantní hale Martín Carpena, pojmenové po jedné z místních obětí teroristické organizace ETA, má kapacitu téměř 11 000 míst. Pravidelně jsou jedním z usilovatelů o španělský titul a běžně se také účastní Euroligy.

Golf

Město Málaga disponuje třemi golfovými hřišti, ovšem nabídka pobřeží, kde vše je pořád neskutečně blízko, je úctyhodných 70 hřišť.

El Candado je součástí sportovního klubu a vy máte možnost se zde věnovat i plachtění a tenisu. Jde o devítijamkové hřiště, kde z většiny greenů máte hezké výhledy na moře.

El Guadalorce Club de Golf  se nachází velmi blízko letiště. Prvních devět jamek je usazeno v mírném terénu a zbývajících devět je již náročnějších, s vyvýšenými greeny, jezírky a tropickou vegetací.

El Club de Campo vyžaduje sílu a dobrou strategii. Je třeba se vyhnout skupinkám stromů a přírodním lagunám. Přestože je usazen v mírném terénu a má široké fairwaye, bujná vegetace jej poněkud komplikuje. Je také znám pod jménem el Parador a jde o nejstarší hřiště na Pyrenejském poloostrově. 

Příroda

Přestože je Málaga velkým městem, mimo skvělých pláží má i místa, kde lze být v kontaktu s přírodou. Přírodní park Montes de Málaga vznikl jako důsledek  znovuzalesnění středomořskými borovicemi a ochrana proti záplavám v korytu řeky Guadalmedina. Dnes plní funkci zelených plic města a jde o oblíbené místo pro túry, procházky, jízdy na horském kole i projížďky na koni.  

Botanická zahrada El Jardín Botánico de la Concepción má úžasnou sbírku tropických rostlin ze všech kontinentů. Jde o kulturní památku.

Kultura

Mimo již zmíněného Centra Pompidou, které se nachází v přístavu a Picassova muzea, které je v historickém centru města, je město sídlem několik dalších významných muzejních institucí jako je Muzeum Carmen Thysen, Muzeum současného umění, atd. Málaga má navíc spoustu historických budov a památek jako například impozantní barokní katedrálu, nově zrestaurované římské divadlo, hrad Gibralfaro s úžanými panoramatickými výhledy na město a přístav, arabskou pevnost Alcazaba a mnohé další.

Divadlo Cervantes se nachází přímo v centru města, v blízkosti náměstí Plaza de la Merced. Bylo vybudováno koncem 19. století a hostilo mnoho světově proslulých umělců včetně takových jako Art Garfunkel, Suzanne Vega nebo Van Morrison, moderní i klasická divadelní představení, opery, koncerty místního Filharmonického orchestru. Je také dějištěm každoročního jazzového a filmového festivalu.

Umělecká čtvrť Soho Málaga je oblast hned vedle řeky Guadalmedina, kde bují současné a alternativní umění. Vznikla z velké části jako inspirace Muzeem současného umění a je plná kaváren, galerií a uměleckých prostor. Známá je také svými graffiti.

Nákupy

Pokud je na tom váš bankovní účet dobře, jste na správné adrese. Pokud ne tak docela, pořád je zde dost možností. Návštěva místní tržnice Atarazanas je skutečným zážitkem. Máte možnost zakoupit ty nejčerstvější produkty, které si jen dokážete představit. Čerstvé ryby a mořské plody, všechny druhy masa včetně proslulého iberského vepřového, tisíce druhů koření, delikatesy a sezónní ovoce a zelenina, která je jak ze zahrádky od babičky.

Tržnice má typickou kovovou konstrukci z 19. století a byla kompletně rekonstruována v roce 2010. Vstupní brána je úžasná maurská památka ze 14. století, která původně spojovala město s přístavem.  

Málaga má spoustu nákupních center všeho druhu, ale pokud vám tento typ nakupování v masách nevyhovuje, není důvod zoufat. Centrum je přímo prošpikováno drobnými obchůdky všeho druhu, které mnohdy přecházejí z generace na generaci, luxusními butiky, ale i kavárničkami s prodejními galeriemi, kde čas utíká jakoby pomaleji. Historické centrum má stále v některých uličkách kouzlo dob minulých a na chvíli se v nich ztratit nebývá problémem.

Noční život

Málaga nabízí různé možnosti vyžití i v noci. Najdete zde velmi rušné části města, plné veselí a muziky, ale také ty poklidnější, kde se dá i relaxovat za tónů příjemné hudby a oddat se příjemné konverzaci s přáteli u sklenky něčeho dobrého. Od čtvrtečního večera do brzkých ranních nedělních hodin si v historickém centru města můžete užít autentického místního nočního života do sytosti. Bary, diskotéky, hospůdky, vše otevřeno do rána. K poklidnějším zónám patří La Malagueta, Paseo de Sancha, Limonar a Pedregalejo. Poslední módou jsou terasy vybudované na střechách hotelů a historických domů v centru, kde se budují špičkové bary, a odkud jsou krásné výhledy po okolí. Krásně nasvícená noční Málaga plná života vám jistě učaruje. 

Gastronomie

V Málaze máte až neuvěřitelně pestrý výběr vynikajících restaurací. Čekají vás kulinářské zážitky, na které se nezapomíná. Luxusní podniky oceněné Michelinskou hvězdou, prosté, ale jedinečné restaurace s čerstvými rybami, inovace, tradice, vegetariánská kuchyně, raw, nač si jen vzpomenete. Navíc mnoho z podniků se nachází ve starých domech v centru s vnitřními patii a zahradami, což zážitek ještě umocní.

Zvláštním tématem je jídlo ve stylu tapas, jelikož Málaga se v posledních letech proměnila doslova v tapas ráj. Vedle tradičních podniků, které tímto způsobem fungují dlouhá desetiletí a mají svou stálou klientelu, se vynořila spousta inovátorských projektů, které staví na tradici a kvalitních surovinách, o které tady opravdu není nouze v průběhu celého roku. Opět se vracíme k tolikrát skloňovanému klimatu, protože bez něj ani tohle úplně nejde. Ladí to výborně k otevřené a přátelské povaze místního obyvatelstva. Výběr je nekonečný a nikdo tady neřeší, zda je ještě kuchyně otevřena nebo šel už kuchař domů, případně zda jste “jen” turista.

Zdravotní péče

Málaga má 3 velké výborně vybavené státní nemocnice (nezapomeňte na evropskou kartu pojištěnce) a minimálně 10 moderních privátních nemocnic a klinik veškerých specializací.

O vaše domácí mazlíčky se také nemusíte bát, veterinární kliniky špičkové úrovně jsou takřka všude.

Umístění

Málaga
VYHLEDÁVÁNÍ