Daně a poplatky-vlastnictví

Daně a poplatky-vlastnictví


Poté, co jste se stali vlastníky nemovitosti ve Španělsku, čekají vás jisté periodické daně a poplatky

V podstatě jde o následující:

* Daň z nemovitosti pro nerezidenty (Impuesto sobre la Renta de No Residentes) za zisk z pronájmu či vlastní užití (Ano, čtete správně. I v případě, že nemovitost nepronajímáte, ale užíváte pro své osobní a rodinné účely, máte coby nerezident povinnost daňové přiznání předložit. Zde půjde o přiznání roční.)

Výpočet daně a vyplnění vašeho daňového přiznání má běžně na starost váš právní zástupce, úřady žádný účet či složenku nezasílají.

Zde prosím mějte na paměti více než kdykoli jindy, že neznalost neomlouvá.

V případě příjmu z pronájmu nemovitosti ve Španělsku (ať krátkodobého či dlouhodobého), existuje zákonná povinnost odvádět daň čtvrtletně. Každý vlastník je povinen vyplnit a předložit své vlastní daňové přiznání, tj. pokud vlastníte nemovitost v SJM, budete s partnerem předkládat přiznání dvě. Poraďte se s vaším právním zástupcem, pouze on má správné a aktuální informace a ušetří vám zbytečné trable se španělským finančním úřadem. Pokud je tato informace pro vás zcela nová a nemovitost ve Španělsku již léta vlastníte, pak vězte, že španělský finanční úřad je oprávněn vymáhat 4 fiskální roky zpětně a účtovat odpovídající úroky z prodlení v platbě. Kontaktujte V O LAWYERS na: renata@volawyers.com a nechte si poradit. Ve vašem rodném jazyce.

* Daň z příjmu fyzických osob (Impuesto sobre la Renta de Personas Físicas) pouze v případě, že máte ve Španělsku trvalé bydliště. Pak jistě máte svého daňového poradce.

* Daň z majetku (Patrimonio) pouze v případě, že jste majitelem nemovitosti, jejíž hodnota přesahuje 700.000 Eur. Tato částka je na osobu (opět se jedná o osobní daňové přiznání), tj. v případě SJM by celková hodnota nemovitosti musela přesáhnout částku 1.400.000 €. Váš právní zástupce vám podá fundované informace. Dovolíme si připomenout, že veškeré sousedské dobré rady typu: „To já neplatím a nic se neděje“, jsou jistě míněné velmi dobře, ale ne vždy to projde a v případě, že to neprojde zrovna u vás, může vám to velmi znepříjemnit jinak pohodový život na Costa del Sol. Zcela zbytečně. Nejde o nijak závratné částky a za ten klid to jistě stojí.

* Městská daň z nemovitosti (IBI) a poplatek za odvoz odpadu (Basura), obě se platí příslušnému městskému úřadu. Lze navést inkaso k vašemu španělskému účtu ke každoroční platbě.