Na východ od Málagy

Na východ od Málagy


LA AXARQUIA

Oblast známá pod původním arabským jménem La Axarquía, což v překladu znamená “Orient”, nacházející se na východ od města Málagy, je mnohem méně turisticky a stavebně rozvinutá než západní část Slunečního pobřeží. Je stále ještě ideálním místem pro ty, kteří hledají klidnější prostředí. Většina z 31 vesniček, které ji tvoří, přinejmenším ty, které se nacházejí mimo pobřeží, jsou arabského původu.  Pro ty, kteří historii této části Evropy moc neholdují, připomínáme, že jih Španělska byl až do roku 1492, kdy Kolumbus pro Kastilskou korunu objevil Ameriku, součástí rozvinuté, velmi prosperující a nábožensky tolerantní arabské říše Al Andalus. Tento původ je znát na místní architektuře, která se vyznačuje úzkými uličkami, kde jeden dům stíní druhému, a bílými domky, které odrážejí sluneční svit. Cesty zde křižují polotropická údolí osázená datlovými palmami, fíkovníky, kiwi, avokády, mangy, banánovníky, pomerančovníky či citronovníky. Ve vyšších polohách hor najdete typické středomořské borovice, duby a rohovníky, které tvoří přírodní hranici této malebné oblasti.

La Axarquía je místem kontrastů. Poměrně vysoké hory (nejvyšší vrcholek La Maroma leží 2.080 metrů nad mořem) vynikají nad krásnými plážemi Slunečního pobřeží.

Je to také zajímavá vinařská oblast, jejíž tradice sahá do dávné historie až do dob Římanů. V blízkosti pláží a zátok se táhnou vinice se sladkým muškátovým vínem, krajinu zdobí mnohdy impozantní zemědělské usedlosti.

Klima

Kontrasty se týkají také místního klimatu. Zasněžené hory nad 2.000 m nad mořem se tyčí v těsné blízkosti klidných pláží s tropickým podnebím. Jde o jedinečnou oblast  s více než třemi stovkami slunečných dnů v roce.

Moře a pláže

La Axarquía má více než 36 kilometrů velmi rozmanitých pláží. Od maličkých, sotva padesátimetrových zátok, až po pláže čítající více než pět kilometrů.

Písčité, travnaté, městské s veškerým zázemím v těsné blízkosti pobřežních promenád, ale i s velmi obtížným přístupem a několika málo návštěvníky. Naturistická klidná a moc pěkná Almayate nebo Bajamar, ale třeba i La Caleta nebo Benajarafe, které poskytují perfektní podmínky pro vodní sporty.

Původně rybářský přístav La Caleta de Vélez je ve východní části pobřeží Costa del Sol jediný svého druhu. Byl z části přebudován na přístav sportovní a nabízí moderní zázemí.

Přírodní atrakce a historie

La Axarquía je oblastí velmi bohatou na přírodní krásy a zdroje. 31 vesniček nabízí pestrou škálu vyžití pro všechny milovníky turistických túr i snazších výletů a procházek. Najdete zde jeskyně se svými stalagmity a stalagtity, propasti, archeologické nálezy z období Paleolitu i doby bronzové, pozůstatky z dob Římanů i Arabů, početné strážné věže i pozůstatky hradů, stovky kostelů a kapliček, úžasné vyhlídky, odkud se za jasných dnů můžete pokochat pohledem nejen na Středomořské pobřeží, ale i na protější Afriku. Můžete se projít vinicemi nebo olivovými háji, poblíž pramenů s léčivými vodami, v okolí nádrží jako například La Viñuela. Pěšky, na kole, na koni, jak je libo. Objevovat budete mít co v každém případě.

Gastronomie

K tomu, aby si člověk uvědomil, jakou důležitost gastronomie pro tento kout světa má, zde stačí strávit několik málo dnů. V průběhu roku máte množství příležitostí k seznámení s místní kuchyní a tradicemi s ní spojenými. Za všechny alespoň pár příkladů: noc vína ve vesničce Cómpeta nebo den avokáda v Benamocara. Tradiční jídla vnitrozemských vesniček většinou voní po mandlích, česneku a tymiánu. Výjimkou není divočina a všechny druhy prvotřídního masa. Čím blíž k pobřeží, tím víc své místo získávají čerstvé ryby a dary moře a jejich prostá příprava, která dá ale skvěle vyniknout kvalitě produktu. Žádné složité omáčky a ochucování nehledejte. Ten nejčerstvější kousek, olivový olej, maximálně česnek a petrželka, trocha hrubé mořské soli a rovnou na talíř. 

Golf

Tato oblast disponuje pouze dvěma hřišti, obě byla navržena profesionálním hráčem golfu José Maríou Cañizaresem. Jde o Añoreta Golf v Rincón de la Victoria, první hřiště vybudované na východ od Málagy a El Baviera Golf Club v Caleta de Vélez. Obě zasazena do krásného středomořského prostředí a poskytující úžasné výhledy na moře a okolní hory.

Zdravotní péče

La Axarquía má na svém území 8 zdravotních středisek, které poskytují veškeré služby včetně pediatrie. Hlavní státní nemocnice je umístěna v Torre del Mar. Nechybí ani početné soukromé ordinace různých specializací.

Umístění

Na východ od Málagy
VYHLEDÁVÁNÍ